George Pearkes Cup

George Pearkes Challenge Cup



George Pearkes Challenge Cup



Round of 16



Sat 2/23/2019
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 16CupSat 2/23/2019 4:00PMGeorge Pearkes Challenge CupSFFC Lunch Money (D3B)0 - 3Gorge FC (D3A)Lochside Turf
Game forfeit by SF Lunch Money to Gorge FC. VG.
Round of 16CupSat 2/23/2019 4:00PMGeorge Pearkes Challenge CupGorge Us Guys (D3B)3 - 0Prospect Lake Kal Tire Lakers (D3B)Hampton Park - Kulai- Turf
Round of 16CupSat 2/23/2019 5:00PMGeorge Pearkes Challenge CupNanaimo United FC (D3B)2 - 4SFFC Matadors (D3A)Merle Logan Turf A
 
Sun 2/24/2019
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 16CupSun 2/24/2019 2:15PMGeorge Pearkes Challenge CupFC Sagres (D3A)2 - 1Vic West Wanderers FC (D3A)Heywood Park
Round of 16CupSun 2/24/2019 4:00PMGeorge Pearkes Challenge CupVantreights FC (D3A)1 - 2Fred Milne Park Rangers FC (D3A)Fred Milne Park - Turf
Game moved as fields are too wet. VG.
Round of 16CupSun 2/24/2019 5:00PMGeorge Pearkes Challenge CupHellas FC (D3B)4 - 2Prospect Lake Lakers (D3A)Westhills Stadium
 
Sat 3/2/2019
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 16CupSat 3/2/2019 4:00PMGeorge Pearkes Challenge CupCampbell River CERMAQ Golden Wings (D3A)3 - 0Castaways FC (D3B)Robron Park
Forfeited by Castaways. VG.
 
Sun 3/3/2019
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Round of 16CupSun 3/3/2019 2:15PMGeorge Pearkes Challenge CupSaltspring Alumni (D3B)4 - 5Peninsula FC (D3B)Blue Heron Park
Moved per both teams. VG.

Quarter Finals



Fri 3/1/2019
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Quarter FinalCupFri 3/1/2019 7:00PMGeorge Pearkes Challenge CupFred Milne Park Rangers FC (D3A)3 - 5Hellas FC (D3B)The Log
 
Sun 3/3/2019
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Quarter FinalCupSun 3/3/2019 4:00PMGeorge Pearkes Challenge CupSFFC Matadors (D3A)0 - 5Gorge Us Guys (D3B)Tyndall Turf
 
Fri 3/8/2019
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Quarter FinalCupFri 3/8/2019 7:00PMGeorge Pearkes Challenge CupPeninsula FC (D3B)0 - 1Gorge FC (D3A)Blue Heron Park
 
Sat 3/9/2019
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Quarter FinalCupSat 3/9/2019 4:00PMGeorge Pearkes Challenge CupCampbell River CERMAQ Golden Wings (D3A)7 - 1FC Sagres (D3A)Robron Park

Semi Finals



Fri 3/15/2019
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Semi-FinalCupFri 3/15/2019 6:00PMGeorge Pearkes Challenge CupGorge Us Guys (D3B)3 - 1Gorge FC (D3A)Hampton Park - Kulai- Turf
 
Sat 3/16/2019
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
Semi-FinalCupSat 3/16/2019 8:00PMGeorge Pearkes Challenge CupHellas FC (D3B)1 - 0Campbell River CERMAQ Golden Wings (D3A)Westhills Stadium

Finals



Sat 3/30/2019
ScheduleTypeDateDivisionHome TeamResultVisiting TeamFieldGame No.
FinalCupSat 3/30/2019 12:00PMGeorge Pearkes Challenge CupGorge Us Guys (D3B)3 - 2Hellas FC (D3B)Royal Athletic Park




Past Winners


1983/1984                                         Cowichan Olympics Div 3

1984/1985                                         Sagres FC

1985/1986                                         UVic Norsemen

1986/1987                                         Oak Bay Alumni Over 30

1987/1988                                         Victoria West Over 30

1988/1989                                         Gordon Head Div 3

1989/1990                                         Victoria Athletics Over 30

1990/1991                                         Victoria Athletics Div 3

1991/1992                                         Victoria West Over 30

1992/1993                 `                       Castaways Div 3

1993/1994                                         Victoria West Over 30

1994/1995                                         Victoria West Over 30

1995/1996                                         Victoria Athletics Over 30

1996/1997                                         Victoria City Div 4

1997/1998                                         Victoria Athletics Over 30

1998/1999                                         Victoria Athletics Over 31

1999/2000                                         Saltspring FC Div 3

2000/2001                                         Cordova Bay United Div 3

2001/2002                                         Saltspring United Div 3

2002/2003                                         Vantreights FC

2003/2004                                         Genesis FC

2004/2005                                         Gorge FC Div 3

2005/2006                                         Prospect Lake Lakers Black

2006/2007                                         Shell Beach Raiders Div 4

2007/2008                                         Gorge FC Div 4

2008/2009                                         Sagres FC Div 3

2009/2010                                         Vic West Spurs Div 3

2010/2011                                         Vic West Spurs Div 3

2011/2012                                     Gordon Head Active Earth Engineering

2012/2013                                         Campbell River Golden Wings

2013/2014                                         Vanreights FC

2014/2015                                         Alberni Athletics

2015/2016                                         Juan de Fuca Div 3

2016/2017                                         Mid Isle Mariners

2017/2018                                         Gorge Us-Guys